Podejmujemy dziś ciąg audycji w naszym Radio, podczas których chcemy zaznajomić się bliżej z przesłaniem Adhotracji posynodalnej Benedykta XVI o Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła: „Verbum Domini”. Miałem zaszczyt i szczęście uczestniczyć w tym Synodzie. Było to XII Zgromadzenie Zwyczajne, które odbyło się  jesienią 2008 r. Mam w pamięcie wiele dyskusji i przeżyć. Z tym też w miarę możliwości będę się dzielił podczas audycji. Audycje na temat wspomnianej adhortacji będziemy prowadzili w ramach naszego cyklu „Rozmowy o życiu”. Moim zamiarem jest, byśmy poświęcili temu tematowi audycję w pierwszy wtorek  każdego miesiąca. Naturalnie mogą wystąpić powody, który nas skłonią do zmiany co do tego harmonogramu.

Adhortacja składa się z trzech części. Pierwsza jest o Słowie Bożym (Verbum Dei) w ogólności. Druga część o Słowie Bożym w Kościele (Verbum in Ecclesia). Trzecia natomiast o Słowie Bożym w świecie (Verbum in mundo).

Podejmujemy nasze wspólne czytanie i komentowanie tego dokumentu od drugiej części. Jest ona dla nas najbardziej aktualna. Oczywiście nie będziemy abstrahować od pozostałych części. Skupimy się jednak na drugiej.

Spodziewam się, że do rozmów na antenie włączy się też grono słuchaczy, do czego serdecznie zachęcam.
Naturalnie – jak zazwyczaj – będzie możliwe połączenie telefoniczne i elektroniczne.

Pan Redaktor poda na początku audycji wszystkie dane  adresowe.

Zapraszam do komentarzy na blogu.

Posłuchaj audycji : http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=7445

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

17 komentarzy

 1. Mysle ze jak przyjmuje SLOWO BOZE rozumem i sercem to SLOWO wplywa na zycie a zycie na SLOWO. Alicja S.

  #1 Sluchacze audycji 07.12.2010.
 2. W Ewangelii Jana czytamy; ” Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. (…) Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” (J 1,1-5.10-11).
  Bóg, Słowo Przedwieczne, daje swoje obietnice a prędzej czy później je spełnia. Dał w posiadanie Narodowi Wybranemu Ziemię Obiecaną, spełnił swoją obietnicę, że utrwali Tron Dawida na wieki. Na niektóre obietnice Boga trzeba czekać czasem latami, ale On zawsze to swoje zapowiedziane słowo spełnia, wprowadza je w czyn , tak jak pisał św Jakub nie oszukuje siebie (por. Jak 1,22). Tylko my nie spełniamy swoich obietnic.

  #2 chani
 3. W punkcie 50. Adhortacji czytam: „Przyjąć Słowo znaczy pozwolić, by nas kształtowało, ażebyśmy mocą Ducha Świętego UPODOBNILI się do Chrystusa, do <> (por. J 1,14). Jest to POCZĄTEK NOWEGO STWORZENIA, rodzi się nowe stworzenie, nowy lud”.
  1. Zastanawiam się, jak rozumieć sformułowanie „jest to początek nowego stworzenia”.
  Może chodzi o to, że przyjęcie Słowa rozpoczyna w nas pewien proces – STWARZANIA w nas (mocą Słowa) czegoś całkowicie nowego… Wyraz „nowe”(stworzenie) może ma zwrócić uwagę na to, że wcześniej miał miejsce inny (pierwszy) proces stwarzania, który był „na początku”?…
  2. Ten nowy proces będzie trwał (jeśli będę przyjmować Słowo) całe życie…
  A jednak NIGDY nie „upodobnię się (całkowicie) do Chrystusa”.
  Więc może nie całkiem szczęśliwe jest użycie określenia: „abyśmy mocą Ducha Świętego UPODOBNILI się do Chrystusa”? Może lepiej brzmiałoby: „UPODABNIALI się” do Chrystusa?
  A może po prostu się czepiam?…
  Pozdrawiam 🙂

  #3 julia
 4. Jak to ktos powiedzial w audycji RL pt „Wiezy rodzinne” Wiezy rodzinne nie sa tak wazne jak wazne jest Slowo. Dlatego, ze brat brata moze zabic. Tak jak to bylo z Kainem i Ablem.Słowo jest wazniejsze.

  #4 Maciek
 5. Księże biskupie ja tak prozaicznie:Czy w naszej diecezji będzie zwolnienie od postu w sylwestra?

  #5 Zuza
 6. Ad #5 Zuza
  Tak, „w sylwestra” będzie dyspensa od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych pod zwykłymi warunkami.
  Mówię o Diecezji Siedleckiej.
  Pozdrawiam!
  Bp ZbK

  #6 bp Zbigniew Kiernikowski
 7. #3 julia
  Julio, podejmę to później.
  Wrócimy też do tego przy kolejnej audycji.
  Pozdrawiam!
  Bp ZbK

  #7 bp Zbigniew Kiernikowski
 8. Ad #2 chani
  Logika i natura Obietnic Bożych i naszych obietnic są całkowicie inne.
  To nie znaczy, że nie jest prawdą, iż my często nie dotrzymujemy różnych naszych obietic.
  Bóg pozostaje wierny (zob. Ps 89; por. 2 Tm 2,12n).
  Pozdrawiam!
  Bp ZbK

  #8 bp Zbigniew Kiernikowski
 9. Księże biskupie dziękuję za odpowiedź, ale będę drążyć dalej. Słyszałam, że w piątek są nieszpory czyli po nich uroczystość, a więc post i tak nie obowiązuje. Skąd te różne interpretacje i rozbieżności?

  #9 Zuza
 10. Ad #9 Zuza
  Pani pytała o „zwolnienie od postu w sylwestra?”. Odpowiedziałem Pani, że będzie dyspensa od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dotyczy to także tych, którzy mogą skorzystać z tej dyspensy przed I Nieszporami (przed ich odmówieniem czy celebrowaniem).
  Trzeba też pamiętać o tym, że – niestety – wielu nie wie, co to są I Nieszpory i do nich (do ich celebracji) nie odnosi ani swego życia ani kalendarza.
  Zapraszam do Katedry na I Nieszpory Uroczystości Swiętej Bożej Rodzicielki.
  Nie wiem, co Pani chce jeszcze drążyć i co ma Pani na myśli pisząc o „różnych interpretacjach i rozbieżnościach”.
  Bp ZbK

  #10 bp Zbigniew Kiernikowski
 11. Pisząc o rożnych interpretacjach miałam na myśli informacje na temat ewentualnej dyspensy jakie pojawiają się w różnych głownie świeckich mediach .
  ,,Przeciętny katolik”(że się tak wyrażę)gubi się w tym zalewie informacji.
  Co do zaproszenia na nieszpory,pozdrawia Brat albert:)

  #11 Zuza
 12. Ten „przeciętny katolik”, który nie rozumie nauczana Kościoła, można porównać go do uczniów Jezusa, którzy Go opuścili, ” Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” (por J 6,60).
  Dobrze ja rozumuje, że post a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych to dwa różne pojęcia?
  I jeszcze, co do I Nieszporów, dobrze rozumuje, że po odmówieniu tej modlitwy zaczyna się jakby Wigilia dnia następnego?

  #12 chani
 13. #12 chani,
  post to ograniczenie ilości spożywanych pokarmów – obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek wiernych w wieku 18-60 lat. A wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych to po prostu powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych – obowiązuje wierzących we wszystkie piątki roku (za wyjątkiem tych piątków, w które przypadają uroczystości) i w Środę Popielcową.
  Natomiast po odmówieniu pierwszych Nieszporów uroczystości (lub niedzieli) wydaje mi się, że zaczyna się świętowanie tej uroczystości (czy niedzieli), a nie jej wigilia. Ale tu mogę się mylić… 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  #13 katechetka 2
 14. Właśnie o tę wigilię tu idzie…
  Chani nie wiem, czy cię dobrze zrozumiałam tzn. twoje intencje, uważasz, że dla przeciętnych katolików nie ma miejsca w kościele?

  #14 Zuza
 15. #14
  Jak najbardziej jest miejsce dla wszystkich katolików, Chrystus nikogo nie neguje, to my czasami swoim postępowaniem negujemy bliźniego. Bardziej chodziło mi o porównanie katolików, chrześcijan do tych uczniów Jezusa, którzy mówili: ” Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” (por J 6,60) ale część tak jak w Ewangelii odchodzi, zostaje ateistami.

  #15 chani
 16. Witam wszystkich ludzi dobrej woli!
  Wg mnie w Kościele jest miejsce dla prawie wszystkich. Prawie, czyli poza tymi, którzy nie mają daru wiary lub sprzeniewierzyli się łasce chrztu świętego. Pozdrawiam

  #16 Ojciec Jonasz
 17. #16
  Ja bym takich ludzi nie wykluczał, przecież niektórzy mogą być słabej wiary, utracić ją w różnych sytuacjach i trzeba właśnie im szczególnie pomóc. Prawda, że są ludzie, którzy przeciwstawili się Sakramentowi chrztu świętego, ale czasami nie z własnej woli. Pamiętamy Szawła, który zwalczał chrześcijan, bo uważał ich za sektę a tu nagle na drodze do Damaszku oświeciło Go:).
  My niekiedy narzekamy na młodzież, że w czasie Eucharystii rozmawia, ale starają się rozmawiać po cichu w przeciwieństwie do niektórych dorosłych, którzy czasami gadają głośniej od młodzieży.

  #17 chani

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php