Dziś rozpocząłem też spotkania z Rodzcami Dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. Było to pierwsze z trzech spotkań planowanych na ten rok duszpasterski. Jest to już trzeci rok  duszpasterski, w którym prowadzę takie spotkania.

W tym dzisiejszym pierwszym w tym roku spotkaniu poruszyłem sprawę istoty czy natury Sakramentu Eucharystii jako pokarmu podtrzymującego w nas owoc tego, co stało się w Chrzcie św. W Eucharystii bowiem uczymy się żyć na wzór Jezusa Chrystusa i żyć Jego mocą. Ta Jego moc objawia się szczególnie w życiu nie dla siebie. Inaczej mówiąc w przeżywaniu tego wwzystkiego co jest zawarte w Jego Tajemnicy Smierci i Zmartwychwstania – jak to wyznajemy w aklamacji po Przeistoczeniu.

Do Rodziców należy prawo i obowiązek wprowadzić swoje dzieci w tę tajemnicę nowego życia. Jest to nowy stylu życia, odmienny od ducha świata. To nowe życie wynika z Chrztu i jest karmione w Eucharystii. Kościół przez swoje nauczanie i otoczenie opieką duszpasterską Rodziców i Dzieci wspomaga ich w tym zadaniu.

Interesująca była wymiana zdań po mojej katechezie. Naturalnie mogło być jeszcze więcej pytań i refleksji. Kto zechciałby, może to jeszcze uczynić tutaj na blogu.

Zyczę Rodzicom dobrego i owocnego wprowadzania swoich Dzieci na drogę prowadzącą do Eucharystii a następnie wspólnego przeżywania tej Tajemnicy.

Bp ZbK

 

Wizytacja Parafii w Górkach k. Garwolina

by bp Zbigniew Kiernikowski

W dniu dzisiejszym odbyła się wizytacja Paraffi pw. Matki Bożej Skaplerznej w Górkach k. Garwolina.  W Katechezie przed Eucharystią mówiłem o Kościele jako znaku Jedności. Konkretyzuje się to w życiu wspólnoty parafialnej. Wszystkie wysiłki duszpasterskie winny mieć wspólny mianownik, jakim jest Misterium Paschalne Jezusa Chrystusa obwieszczane człowiekowi prze Eweangelię i przeżywane w sakramentach sprawowanch we wspólnocie parafialnej. Tutaj uczymy się wchodzić w ducha (w mentalność)  Jezusa Chrystusa. Sprawowanie liturgii jest uroczystym clebrowaniem czyli sprawianiem tych prawd i rzeczywistości w tych, którzy słuchają Słowa Bożego i przyjmują działenie mocy Sakramentów. Modliliśmy się przy użyciu V Modlitwy Eucharystycznej, z jej modlitwą wstawienniczą nawiązującą do znamienia Kościoła jako znaku jedności i upraszającą ten dar jedności.

Po  Eucharystii było spotkanie z Radą Parafialną. Następnie spotkanie z Dziećmi i młodzieżąw Zespole Szkół im. Bł. Bronisława Markiewicza w Rudzie Talubskiej. Interesujące było spotkanie z Gronem Nuaczycielskim tejże Szkoły.

Jeśli znajdą się głosy, które nawiążą do wydarzeń z dzisiejszej wizytacji, to będzie to okazja do kontynuowania tego przeżycia.

Bp ZbK

 


css.php